Klimatyzacja Warszawa

Klimatyzator

Klimatyzator

Wybór klimatyzatora
Podstawowy podział systemów klimatyzacji przedstawia się następująco: klimatyzator kanałowy (wykorzystuje instalację kanałową doprowadzoną do centralnej jednostki), klimatyzator typu multisplit i inverter multisplit (klika jednostek połączonych z jedną jednostką zainstalowaną na zewnątrz budynku), klimatyzator kasetonowy (instaluje się go na sufitach podwieszanych).
Do użytku domowego najlepiej nadają się mniejsze jednostki. Klimatyzatory domowe możemy podzielić na chłodzące, chłodząco – ogrzewające oraz chłodząco – ogrzewające z możliwością utrzymania stałej wilgotności. Najpopularniejszą grupą urządzeń do użytku domowego są jednostki obniżające temperaturę. Dzielimy je na: kompaktowe i klimatyzatory dwuelementowe typu split (ścienne, ścienno – sufitowe, podłogowe, split – inwerterowe).
W przypadku klimatyzatorów kompaktowych cała konstrukcja znajduje się w jednej obudowie. Dzielimy je na okienne i przenośne (mobilne). Klimatyzatory mobilne sprawdzają się, gdy chcemy uniknąć zmian w mieszkaniu i komplikacji instalacyjnych. Klimatyzatory okienne natomiast ustawiane są na parapecie lub montowane w oknie. W takim wypadku konieczna jest wymiana okna lub wykonanie dodatkowego otworu w ścianie. Na tego typu przeróbki trzeba jednak zazwyczaj uzyskać zgodę administratora budynku.
Klimatyzator przenośny jest niedrogim urządzeniem i na ogół nie wymaga wprowadzania wielkich zmian w mieszkaniu ani załatwiania zbędnych formalności. Ma on niewielkie rozmiary i wiele funkcji, jak na przykład: chłodzenie powietrza czy osuszanie i wentylowanie pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dość głośne urządzenie, co spowodowane jest pracą wentylatora i sprężarki. Producenci zwykle informują o poziomie hałasu, więc warto zwrócić na to uwagę przed dokonaniem zakupu.
Przy wyborze rodzaju klimatyzatora musimy wziąć pod uwagę: liczbę okien i drzwi w pomieszczeniu oraz ilość osób w nim przebywających, wielkość pomieszczenia, a także stopień jego nasłonecznienia. Niezbędnym wymogiem przy używaniu klimatyzatorów przenośnych jest posiadanie okna w pomieszczeniu. Przez okno takie wyprowadzana jest specjalna rura harmonijkowa, która odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz, a z wewnątrz pobiera powietrze do chłodzenia.
Warto również zwrócić uwagę na komfort użytkowania. Większość klimatyzatorów przenośnych wyposażonych jest w kółka, które ułatwiają przenoszenie urządzenia. Może nas również zainteresować funkcja turbochłodzenia, która daje natychmiastowy efekt chłodu.
Jeżeli chcemy używać klimatyzatora zimą w charakterze dodatkowego źródła ciepła, należy znaleźć urządzenie wyposażone w pompę ciepła. Koszt takiego sprzętu będzie jednak wyższy.
Jeśli mamy problemy z alergią, powinniśmy rozważyć zakup modelu wyposażonego w systemy filtrujące. Powietrze w takim urządzeniu jest filtrowane, dzięki czemu unoszące się w pomieszczeniu pleśnie i alergeny są niszczone.
Niektóre modele mają dodatkowo funkcję osuszacza, która może być przydatna w deszczowe dni oraz w wilgotnym pomieszczeniu. Zapewnia ona uzyskanie optymalnej wilgotności bez potrzeby zmiany temperatury w mieszkaniu.
Warto również zwrócić uwagę na modele z pilotem, za pomocą którego możemy zdalnie sterować naszym urządzeniem. W sprzedaży są też klimatyzatory wyposażone w timer, który umożliwia zaprogramowanie urządzenia tak, aby chłodziło wyłącznie w wybranym przez nas czasie.
Podsumowując: dobry klimatyzator powinien zapewniać nam poczucie komfortu termicznego. Ważne, aby był cichy, ekonomiczny oraz wyposażony w filtry usuwające nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia, pleśnie i alergeny oraz bakterie.

Budowa klimatyzatora
Klimatyzator składa się z sześciu zasadniczych elementów: sprężarki i zaworu rozprężnego, dwóch wymienników ciepła, czyli parownika i skraplacza, oraz dwóch wentylatorów, które wymuszają przepływ powietrza wokół wymienników.

Na co zwrócić uwagę
Moc chłodnicza – jest to wydajność klimatyzatora pracującego w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu.
Pobór energii – moc pobierana z sieci energetycznej potrzebna do wytworzenia mocy chłodniczej przez klimatyzator.
Szacunkowe roczne zużycie energii – wylicza się w oparciu o klasyczny model gospodarstwa domowego i podaje zbliżoną ilość energii zużywanej przez urządzenie (podawane w kWh). W klimatyzatorach, które chłodzą i ogrzewają, producenci podają także wydajność grzewczą lub moc grzewczą (kW).

Konserwacja
Klimatyzacja powinna być przynajmniej dwa razy w roku serwisowana: w porze jesienno – zimowej i zimowo – wiosennej. W ramach prac serwisowych powinny być wykonane następujące czynności:
– odgrzybianie, dezynfekcja i czyszczenie jednostki wewnętrznej,
– czyszczenie lub wymiana filtrów,
– czyszczenie urządzenia zewnętrznego.
Przynajmniej dwa razy w roku konieczne jest czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych. Natomiast raz na dwa lata należy przeprowadzać dezynfekcję kanałów. Dzięki temu zabiegowi z przewodów usuwane są wszelkie mikroorganizmy.