Klimatyzator inwerterowy

Klimatyzatory z inwerterem, czyli pracą płynną, dzięki mikroprocesorowemu sterowaniu oraz unikalnemu układowi zasilania, pozwalają obniżyć koszty związane z chłodzeniem mieszkania czy domu. Są one jednymi z najnowocześniejszych i najwydajniejszych urządzeń klimatyzacyjnych stosowanych dziś na świecie.

Jaka jest zasada działania klimatyzatorów z inwerterem? Pracują one w oparciu o stałoprądowe sprężarki inwerterowe, które zwiększają stopniowo swoją moc w celu szybkiego ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Inwertery elektronicznie sterują prądem, napięciem i częstotliwością zasilania urządzeń elektrycznych (na przykład silnika sprężarki w klimatyzatorze). Pobierają one informacje z czujników monitorujących warunki pracy i na ich podstawie dostosowują obroty sprężarki, która ma za zadanie regulowanie wydajności klimatyzatora. Bezpośrednio po włączeniu, klimatyzator inwerterowy dostarcza odpowiednią ilość mocy, co pozwala mu osiągnąć żądaną temperaturę około cztery razy szybciej niż w przypadku modeli pozbawionych tego układu. Technologia inwerterowa umożliwia schłodzenie pomieszczenia do odpowiedniej temperatury w krótkim czasie i utrzymywanie jej na niezmiennym poziomie.Wskutek niskiej wartości prądu rozruchowego spada zużycie energii elektrycznej. W porównaniu do starszych urządzeń oszczędność energii może wynieść nawet do do 50%. Zaletą klimatyzatorów z inwerterem jest również brak wahań temperatury.
Urządzenia wykorzystujące technologię inwerterową zasilane są prądem zmiennym. Napięcie jest następnie zamieniane na prąd stały i tym prądem jest zasilana sprężarka i inne podzespoły. Zaletą prądu stałego w porównaniu z prądem zmiennym jest fakt, że zasilane nim urządzenia pracują z płynnie regulowaną wydajnością i, w zależności od potrzeb, mogą ogrzewać lub chłodzić.
Różnica między klimatyzatorami klasycznymi a inwerterowymi polega na możliwości regulacji pracy sprężarki i przystosowaniu jej do aktualnego zapotrzebowania na moc grzewczą lub chłodniczą. W ten sposób unika się energochłonnej pracy urządzeń o stałym wydatku. Polega on na regularnym włączaniu i wyłączaniu się sprężarek, co negatywnie wpływa na ich żywotność. Praca klimatyzatorów inwerterowych jest bardziej cicha. Dużą ich zaletą jest również możliwość zastosowania większej odległości miedzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną.
W Unii Europejskiej klimatyzatory konwencjonalne będą wycofywane ze sprzedaży. Dopuszczalne do użytku będą tylko klimatyzatory inwerterowe ze względu na niższe zużycie energii elektrycznej.