Klimatyzator inwerterowy czy on off?

Najważniejszą częścią klimatyzatora jest sprężarka. Żywotność i zapotrzebowanie na energię elektryczną klimatyzatora są uzależnione od jakości wykonania sprężarki. Urządzenia klimatyzacyjne obecne na rynku wykonane są w dwóch technologiach: ON/OFF i Inverter. Sprężarka ON/OFF w czasie pracy klimatyzatora funkcjonuje mocą nominalną lub jest całkowicie wyłączona.

A więc: klimatyzator inwerterowy czy on off? Sprężarka Inverter może dostosować swoje działanie do zapotrzebowania chłodniczego lub grzewczego i pracować w zakresie mocy przewidzianej w specyfikacji urządzenia. Taka technologia generuje spore oszczędności energii elektrycznej – przynajmniej 20% w porównaniu do urządzenia typu ON/OFF o podobnej mocy. Poza tym płynna regulacja mocy wpływa na bardziej równomierną temperaturę w pomieszczeniu – jej wahania są dużo mniejsze, a w przypadku, gdy różnica pomiędzy temperaturą w mieszkaniu, a temperaturą żądaną jest duża, Invertery mogą przez krótki czas pracować z większą mocą, aby jak najszybciej wygenerować żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Invertery są też bardziej ciche od standardowych klimatyzatorów, ponieważ nie zawsze pracują na pełnej mocy. Poza tym dźwięk sprężarki jest dużo mniej uciążliwy. Zasadniczo wszystkie Invertery mogą też ogrzewać nasze wnętrza, nawet przy temperaturze zewnętrznej do –15°C. Klimatyzatory typu Inverter można polecać do każdego rodzaju wnętrz, również do domów jednorodzinnych – trzeba tylko właściwie dobrać moc urządzenia do zapotrzebowania pomieszczenia.
System Inverter jest bardziej skomplikowany, przez co klimatyzatory typu Inverter są droższe od urządzeń ON/OFF. Jednak oszczędności związane z mniejszym zużyciem energii elektrycznej wyrównują różnicę kosztów w ciągu od roku do trzech lat.
Obecnie urządzenia typu ON/OFF są stopniowo wycofywane z produkcji. Powodem tego jest potrzeba obniżenia kosztów działania klimatyzatora.