Klimatyzator do mieszkania w bloku

Klimatyzatory dzielimy na kilka grup. Są to min.:
– klimatyzatory ścienne,
– klimatyzatory podsufitowe i przypodłogowe,
– klimatyzatory kanałowe,
– klimatyzatory kasetonowe,
– klimatyzatory okienne,
– klimatyzatory przenośne.
Jednak nie wszystkie z wymienionych nadają się na klimatyzator do mieszkania w bloku. Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania? Musimy rozważyć kilka aspektów.

Po pierwsze – miejsce instalacji. W przypadku bloków miejscem instalacji agregatu jest zazwyczaj balkon. Jeśli chcemy zainstalować klimatyzator bez zgody wspólnoty czy spółdzielni, powinien on znajdować się na posadzce balkonu. Przy instalowaniu urządzenia na ścianie zazwyczaj wymagane jest uzyskanie urzędowej zgody.

Według prawa nie wolno nam posiadać na balkonie sprzętu, który generuje ponad 45 dB. Wartość ta powinna być mierzona u sąsiada, któremu nie podoba się dobiegający z naszego balkonu hałas. Natężenie hałasu jednostki wewnętrznej nie jest już tak znaczące, pod warunkiem, że nie planujemy montażu klimatyzatora w sypialni.

Przy instalowaniu klimatyzacji trzeba zdać sobie sprawę, że powstała wskutek chłodzenia woda musi zostać w jakiś sposób odpompowana. Kiedy odprowadzenie wody na balkon nie jest możliwe, konieczna jest instalacja pompki skroplin.

Klimatyzator ścienny – jest to najczęściej stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych klimatyzator. Charakteryzuje się dość prostym montażem w porównaniu do innych rodzajów urządzeń. Również serwis jest tu tańszy. Klimatyzatory do montażu na ścianie mają również tą zaletę, że posiadają wiele wbudowanych funkcji dodatkowych, które bardzo poprawiają komfort użytkowania. Wszędzie, gdzie tylko jest możliwość wykonania tego typu instalacji, polecane są klimatyzatory typu Split. Zazwyczaj stosowane i polecane w budownictwie mieszkaniowym Splity to właśnie klimatyzatory ścienne.