Ile prądu pobiera klimatyzator?

Często zapominamy, że urządzenia klimatyzacyjne pochłaniają mnóstwo energii, zazwyczaj około 2,5 – 3,5 kilowata na godzinę.
Aby obliczyć, ile prądu pobiera klimatyzator, trzeba zgromadzić podstawowe dane precyzujące: moc urządzenia wyrażoną w kW, pobór prądu przez dane urządzenie w kWh i jego cena, a także czas pracy klimatyzatora. W późniejszej kolejności trzeba pomnożyć czas przez pobór mocy jednostki. Z tych wyliczeń otrzymujemy dobowe zużycie prądu. Tym samym określimy pobór prądu przez urządzenie oraz oszacujemy koszt jego zużycia w przeliczeniu na dobę. Pobór prądu zależy od modelu, jakim dysponujemy. Producent powinien dołączyć do urządzenia kartę, określającą podstawowe dane techniczne, również pobór mocy. Zazwyczaj używa się przelicznika 1kW/10m2.

Jak ograniczyć zużycie prądu elektrycznego podczas użytkowania systemów klimatyzacji?
1. Właściwa temperatura wygenerowana przez urządzenie powinna wahać się w przedziale między 22 a 25°C i powinna być niższa od standardowej temperatury pomieszczenia o parę stopni. Pomoże to ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a także będzie miało pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia. Ludzki organizm nie reaguje bowiem dobrze na gwałtowne zmiany temperatury.
2. Klimatyzator nie musi być włączony, gdy jego użytkownik znajduje się poza domem. Duża część klimatyzatorów posiada funkcję szybkiego schładzania, która pozwala uzyskać żądaną temperaturę w bardzo krótkim czasie. Urządzenie można także zaprogramować tak, aby włączyło się o wyznaczonej przez nas godzinie.
3. Kiedy klimatyzator pracuje, należy zamknąć wszystkie okna w pomieszczeniu.
4. Warto zainwestować w dobry klimatyzator: nowoczesna technologia oznacza większą efektywność, a więc i mniejsze zużycie prądu.
5. Pomieszczenie, w którym pracuje klimatyzator musi być właściwie izolowane – to również wpływa na mniejsze zużycie prądu.
6. Powinno się również zwrócić uwagę na dostosowanie mocy urządzenia w stosunku do kubatury pomieszczenia.
7. Jednostka wewnętrzna powinna być zainstalowana we właściwym miejscu, określonym wobec okna, wysokości pomieszczenia, źródeł ciepła, oddalenia od sufitu.
8. Raz w roku urządzenie powinno przejść przegląd techniczny.