Jak zdrowo używać klimatyzacji?

Air-conditioning-pros-and-cons

Klimatyzacja w miejscach publicznych, biurach, samochodach, a coraz częściej i w naszych mieszkaniach wydaje się być bardzo komfortowym i wygodnym rozwiązaniem. Pojawiają się jednak też opinie, że jest ona szkodliwa dla zdrowia. Spróbujmy prześwietlić wpływ klimatyzacji na nasze zdrowie i dowiedzmy się, jak zdrowo jej używać.
Nowoczesne klimatyzatory mogą wręcz być pomocne dla osób cierpiących na alergię czy astmę. Stanowią one skuteczną barierę oddzielającą nasze pomieszczenia od alergenów z zewnątrz. Specjalne biofiltry instalowane w urządzeniach klimatyzacyjnych potrafią usuwać z powietrza roztocza, kurz, a nawet sierść zwierząt. Eliminują one do 80% zanieczyszczeń z powietrza. Dodatkowo urządzenia z wyższej półki wyposażane są w filtr plazmowy, który działa nawet do dziesięciu razy szybciej niż filtr tradycyjny. Ponadto, klimatyzatory osuszają powietrze, co również korzystnie wpływa na stany alergiczne.
Jednak nieumiejętne korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych będzie przynosiło nam liczne szkody zdrowotne. W klimatyzacji, która jest nieodpowiednio albo zbyt rzadko konserwowana, mogą rozwijać się pleśnie, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja mnożeniu się grzybów. Będzie to negatywnie odczuwane zwłaszcza przez alergików i osoby chorujące na astmę. Pamiętajmy więc o regularnym czyszczeniu filtrów powietrza lub o ich wymianie oraz o przeglądach konserwacyjnych i technicznych urządzenia. W klimatyzatorach starego typu musimy liczyć się również z koniecznością systematycznego mycia urządzenia przy użyciu wody i mydła. Jeżeli zaniedbamy tą czynność, osadzające się bakterie i grzyby będą wypychane z pracującego urządzenia.
Minusem klimatyzacji jest na pewno fakt, że zbytnio osusza ona powietrze, czego efektem może być wysuszenie spojówek, a przy stałym kontakcie z klimatyzowanym powietrzem – nawet zespół suchego oka, co wymagać będzie konsultacji i leczenia pod nadzorem okulisty.
Zbyt mała wilgotność powietrza będzie prowadziła też do nadmiernego wysuszenia naszej skóry. Lekarze zalecają w takich sytuacjach przede wszystkim nawilżanie organizmu od wewnątrz poprzez wypijanie dużej ilości wody mineralnej, zakładanie przewiewnej, bawełnianej odzieży, a także zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości witamin.
Jednak domowe urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są coraz częściej w specjalne nawilżacze, które zapobiegają nadmiernemu osuszaniu powietrza w naszych mieszkaniach.
Pamiętajmy również, że z chłodzeniem powietrza w czasie upałów nie należy przesadzać.
Najbardziej optymalną jest temperatura pomiędzy 20 – 24°C ciepła. Właśnie w takiej temperaturze nasz organizm funkcjonuje najlepiej. Wejście prosto z upału do silnie wyziębionego pokoju oznacza nadmierne schłodzenie spoconego ciała. Jeśli miewamy kłopoty z krtanią, anginy lub po prostu jesteśmy podatni na przeziębienia, istnieje spora szansa, że latem klimatyzacja (na przykład w biurze) bardzo nam dokuczy. Należy więc ustalić optymalną temperaturę i pamiętać o zasadzie zachowania niedużej różnicy między środowiskiem zewnętrznym a pomieszczeniem. Unikajmy nadmuchu chłodnego powietrza na twarz. Rozwiązaniem może być też wyłączenie urządzenia i przewietrzenie pomieszczenia raz na jakiś czas.

Klimatyzację i wentylację należy okresowo czyścić i odgrzybiać. Do czyszczenia wentylacji najlepsza jest metoda mechaniczna. Służy do tego obrotowa szczotka do czyszczenia wentylacji i kominów – mechaniczne czyszczenie komina szczotką obrotową Virra. Tu: www.virra.pl można przeczytać o niej więcej.

Dodaj komentarz