Jak działa klimatyzator? Zasada działania klimatyzatora.

ACdiagram

Klimatyzator ma jedną podstawową zasadę działania – pobrać energię z jednego miejsca i oddać ją w inne. Proces taki musi się odbyć przy udziale jednostki wewnętrznej, w której znajduje się parownik, a także jednostki zewnętrznej, w której znajduje się skraplacz. Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna muszą być połączone za pomocą dwóch rur. Jedna z nich ma za zadanie doprowadzanie skroplonego czynnika z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej. Druga rura odprowadza rozprężony gaz z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.

Przebieg procesu chłodzenia:
• Jednostka wewnętrzna. Wentylator wywiewa ciepłe powietrze na wymiennik ciepła. Przez wymiennik przepływa zimny czynnik chłodniczy. Jest on rozprężany, dzięki czemu może pochłonąć ciepło z powietrza w pomieszczeniu. Wtedy do pomieszczenia nawiewane jest powietrze schłodzone.
• Jednostka zewnętrzna. Czynnik chłodniczy będący w stanie gazowym zostaje poddany ogrzaniu poprzez sprężenie. Ciepło powstałe wskutek sprężenia zostaje oddane na zewnątrz dzięki wentylatorowi. Wywiewa on powietrze do wymiennika ciepła.
• Miedziane rury. Czynnik chłodniczy przepływa przez rury pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną przenosząc ciepło z jednej do drugiej.

Ogrzewanie:
Dzięki opcji grzania przez cały rok możemy cieszyć się stałą optymalną temperaturą w naszych mieszkaniach. Obieg gazu i cieczy zostaje tutaj odwrócony, a klimatyzator zaczyna działać jako pompa ciepła. Wykorzystuje ona energię z zewnątrz, przekazując ją do wnętrza pomieszczenia – system pobiera ciepło z otoczenia i oddaje je powietrzu nawiewanemu do wewnątrz.

Dodaj komentarz