Jak działa klimatyzator inwerterowy?

Technologia inwerterowa ma zastosowanie w urządzeniach klimatyzacyjnych do płynnej regulacji wydajności sprężarki. Napięcie stałe, poprzez zmianę częstotliwości podawania impulsu, podawane jest na uzwojenia silnika sprężarki. Regulacja czasu odstępu powoduje natomiast, że sprężarka działa w szerokim zakresie od 15 Hz do 100 Hz.
Klimatyzatory z inwerterem, czyli pracą płynną, dzięki mikroprocesorowemu sterowaniu oraz unikalnemu układowi zasilania, pozwalają obniżyć koszty związane z chłodzeniem mieszkania czy domu. Są one jednymi z najnowocześniejszych i najwydajniejszych urządzeń klimatyzacyjnych stosowanych dziś na świecie. Pracują one w oparciu o stałoprądowe sprężarki inwerterowe, które zwiększają stopniowo swoją moc w celu szybkiego ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Inwertery elektronicznie sterują prądem, napięciem i częstotliwością zasilania urządzeń elektrycznych (na przykład silnika sprężarki w klimatyzatorze). Pobierają one informacje z czujników monitorujących warunki pracy i na ich podstawie dostosowują obroty sprężarki, która ma za zadanie regulowanie wydajności klimatyzatora. Bezpośrednio po włączeniu, klimatyzator inwerterowy dostarcza odpowiednią ilość mocy, co pozwala mu osiągnąć żądaną temperaturę około cztery razy szybciej niż w przypadku modeli pozbawionych tego układu.
Urządzenie bez technologii inwerterowej, pracujące w pomieszczeniu o niewielkim obciążeniu cieplnym, będzie w dość krótkim czasie zaspokajało powstałą różnicę temperatur. Skutkiem tego będzie częste włączanie i wyłączanie się urządzenia. Klimatyzator przy takim rozruchu pobiera znacznie więcej energii, aniżeli w trakcie normalnej pracy. Częste rozruchy generować będą dużo większe koszty użytkowania naszego urządzenia. Klimatyzator z inwerterem natomiast zmienia prędkość sprężarki w sposób płynny, aby sprostać aktualnemu zapotrzebowaniu na chłodzenie czy grzanie. Pozwala to uniknąć częstych włączeń i wyłączeń urządzenia. Klimatyzatory z inwerterem zapewniają utrzymanie stabilnej temperatury w pomieszczeniu dzięki płynnej regulacji całego układu.

Dodaj komentarz